Doğunun Sesi-Kars-Iğdır-Ağrı-Erzurum Haberleri

Iğdır İlinin Adı Yeni Keşfedilen Kelebeğe Verildi

Iğdır İlinin Adı Yeni Keşfedilen Kelebeğe Verildi
3.285 views
12 Nisan 2021 - 22:52

Iğdır Üniversitesi BAP birimince desteklenen proje kapsamında, Iğdır ilinde dünya için yeni bir kelebek türü keşfedildi.

Proje lideri öğretim üyesi Doç. Dr. Celalettin Gözüaçık keşfettileri kelebeğe Iğdır ilinin adını (Ancylosis igdirensis) verdiklerini belirtti.

Doç. Dr. Gözüaçık, Iğdır ilinde üç yıllık çalışmaları sonucunda 200 civarında Lepidoptera türü belirlediklerini, bu türlerden 12 türün Türkiye faunası, 1 türün de dünya için ilk kayıt olduğunu ve yeni kayıt olan kelebeğe Iğdır ilinin adını verdiklerini açıkladı.Doç. Dr. Celalettin Gözüaçık, çalışmalarında kendilerini destekleyen Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’ya, Iğdır Üniversitesi BAP birimine, Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne teşekkür etti.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. DOGUNUNSESİ.COM MEDYA GRUBU