Prof Dr. Görür İstanbul depremi için tarih verdi

Yayınlama: 22.03.2024
6
A+
A-

Olası İstanbul depremine ilişkin konuşan Prof. Dr. Naci Görür, “İstanbul’da, 11 ilin toplamından daha fazla can ve mal kaybı olur” dedi. Görür, 6 sene içinde artı-eksi olarak da 10 sene içinde İstanbul’da deprem beklediğini kaydetti.

Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, TGRT Haber’de olası Marmara depremi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

İstanbul’da 7.2 ve 7.6 büyüklükleri arasında depremin beklendiğini söyleyen Görür, “Megakent uzatmaları oynuyor” dedi.

İstanbul’da 1 Nisan’da yapılacak seçimlerde göreve gelecek belediye başkanının şehri depreme hazırlaması gerektiğini vurgulayan Görür, Marmara Denizi ve Kuzey Anadolu Fayı’nın kuzey kolunda 7.6 büyüklüğünde deprem olma ihtimalinin yüksek olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Naci Görür’ün açıklamalarından satır başları:

“İki kolun aynı anda kırılma ihtimali var

“İstanbul’da 1 Nisan’da seçilecek belediye başkanı şehri depreme hazırlamalı. Tehdit Marmara’da. İlk seçilen belediye başkanı tehdidin nereden geldiğini bilmeli. Marmara Denizi ve Kuzey Anadolu Fayı’nın Kuzey kolunda deprem oluşacak. Bunlardan biri adalar kolu, diğeri de Kumburgaz koludur. Bu iki kolun aynı anda kırılma ihtimali var. 1766’da 3 ay arayla kırılmış. İkisi birden kırılırsa 7.6’ya kadar çıkma olasılığı var. Deprem denince siyasilerin aklına ‘yapı stoku’ geliyor. İstanbul’da yapı stokunun artırılması zararı azaltır.

“Biz her depremde 20 bin, 50 bin civarında ölüm veremeyiz”

Japonya’da geçtiğimiz günlerde 7.6 büyüklüğünde deprem oldu ve 120 kişi tesadüfen öldü. Biz her depremde 20 bin, 50 bin civarında ölüm veremeyiz. Bu dünyanın yadırgadığı bir durum ve bu bize yakışmıyor. Siyasilerin ‘beka meselesi’ dediği şeyleri anlamıyorum. Esas beka meselesi depremdir. Siyasi bir irade istiyorum. Deprem olursa ülkenin bırakın ekonomik bağımsızlığını siyasi bağımsızlığını bile tartışır duruma geliriz.

“İstanbul uzatmaları oynuyor”   

6 sene içinde artı-eksi olarak da 10 sene içinde deprem olması bekleniyor. Biz şu anda uzatmaları oynuyoruz. Marmara’da 7 ve üzerinde deprem olma olasılığı yüzde 47.  Bizim deprem öncesinde ve sonrasında neler yapmamız gerektiğini konuşmalıyız. İş ‘yat-çök-kapan’dan ibaret değil. Vatandaşlar ve devlet el ele verip bunun üstesinden gelmelidir.

“İstanbul’da, 11 ilin toplamından daha fazla can ve mal kaybı olur”

Depreme hazır olmanın en önemli bileşeni halktır. İstanbul’da, 11 ilin toplamından daha fazla can ve mal kaybı olur. İstanbul depreminde 50 binden fazla can kaybı olabilir. İleri teknolojik toplumları olanlar bu depremlerde fazla ölüm verenleri geri kalmış olarak görüyor. Bu faylar deprem üretiyor ve milyonlarca yıl da üretecek.

Hangi ilçeler daha tehlikeli?

Avrupa Yakası’nda kıyıdan 10 kilometre içerisine ve Silivri’ye kadar olan alan, depremde en fazla kayıp veren yerler olacaktır. Anadolu Yakası’nda ise kıyıdan başlayıp ve dolgu alanları etkilenecektir. 1999 depremi olduğunda bazı bölgelere gittik ve belediye başkanlarına ‘imar ve iskan vermeyin’ diye yalvardık. Tuzla ve çevresi, Kartal, Maltepe’nin denize yakın alanları etkilenebilir. Haritayı gözünüzün önüne alın ikinci boğaz köprüsüne paralel sağa sola çizgi çizin. Bu eğrinin güneyindeki alanlar depremden daha fazla etkileneceklerdir. Kuzey’inde yer alanlar ise görece daha az etkilenecektir. 7.2 ile 7.6 arasında deprem olacaktır ve bunlardan etkileneceklerdir.  1999 yılından beri bağırıyoruz, bizi kimse ciddiye almadı. Daha yeni yeni siyasetçiler bizi dinlemeye başladı.”

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.