Iğdır Üniversitesinde kişiye özel ilan mı açıldı?

Yayınlama: 17.01.2022
3
A+
A-

Iğdır Üniversitesi, 6 Eylül’de yayımladığı akademik kadro ilanında, Ulaştırma Hizmetleri bölümünün ‘Posta Hizmetleri’ programında istihdam edilmek üzere 1 öğretim görevlisi aradığını duyurmuştu. Kadronun özel şartında bölümle ilişkisi olmayan ‘Gazetecilik alanında tezli yüksek lisans yapmış olmak’ ifadesinin yer alması ‘Kişiye özel ilan’ iddialarını gündeme getirmişti. Ulusal, yerel ve sosyal medyada çıkan tepkiler sonucu Üniversite alımı iptal etmişti.

Şu an için kişiye özel açıldı denilen 1 öğretim görevlisi kadrosu Finans, Bankacılık ve Sigortacılık bölümü Maliye programıdır. Iğdır Üniversitesi son başvuru tarihi 8 Aralık 2021 olan Öğretim Üyesi ve Elemanı 34 akademik personel alımında ‘Maliye’  program için alıma çıktı. Alımda ilk olarak ‘Maliye alanında tezli yüksek lisans yapmış olmak’ şartı arandı. Bu ilan için daha sonra ‘ Maliye alanında lisans mezunu olup, Maliye alanında Tezli Yüksek Lisans yapmış olmak’ şartı ile değiştirildi. Başvurunun bitmesi ile 10 Aralık 2021 yılında ön değerlendirme yapıldı. Yapılan ön değerlendirmede 10 kişi sınava katılmaya hak kazandı. İddiaya göre kadro açılan F.E sıralamaya giremedi. İddiaya göre F.E sıralamaya giremeyince prosedür gereği sınav yapıldı. Yapılan sınavda sınava girenlere sırayla ‘Giriş Sınav Notu’, 20, 05, 04, 02, 0 puan verildi. 5 kişi ise sınava girmedi.

‘Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav İle Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkındaki Yönetmeliğin 12. Maddesi Gereğince Değerlendirme Puanı 65 puanın altında olanlar sınavlarda başarısız sayılır’  şartından dolayı tüm adaylar başarısız sayıldı. Bundan dolayı ‘Maliye’ programına ‘Öğretim Elemanı’ alınmadı.

Iğdır Üniversitesi 30 Aralıkta tekrar Öğretim Üyesi ve Elemanı alımına çıktı. Önceki alımda alınamayan ‘Maliye’ programı öğretim elemanı alımı tekrar yer aldı. Önceki alımda aranılan ‘Maliye alanında tezli yüksek lisans yapmış olmak’ şartı daha sonra değiştirilen ‘ Maliye alanında lisans mezunu olup, Maliye alanında Tezli Yüksek Lisans yapmış olmak’ şartı yerine bu sefer alım şartı daha da özelleştirilerek ‘Maliye alanında lisans mezunu olup, Maliye alanında Tezli Yüksek Lisans yapmış olmak, Belgelendirmek kaydıyla lisanstan sonra alanında en az 2 yıl mesleki tecrübeye sahip olmak’ şartı getirildi.  ‘Maliye’ programına başvurular 13.01.2021 tarihi itibari ile sona erdi. Program için ‘Ön Değerlendirme Tarihi’ 17 Aralık ‘Sınava Giriş Tarihi’ 20 Aralık ‘Sonuç Açıklama Tarihi’ 24 Aralık olarak açıklandı. Sonuç açıklama tarihinde kadronun iddia edildiği gibi F.E için mi açıldı yoksa genel mi açıldığı belli olacaktır.

GEÇEN ALIMDA YETERLİ ŞARTLARI SAĞLAMADI DİYE ÖĞRETİM GÖREVLİSİ ALINAMAYAN ‘MALİYE’ PROGRAMI DEĞERLENDİRME SONUCU

08 EYLÜLDE ULAŞTIRMA HİZMETLERİ BÖLÜMÜNÜN ‘POSTA HİZMETLERİ’ PROGRAMINDA İSTİHDAM EDİLMEK ÜZERE 1 ÖĞRETİM GÖREVLİSİ KADRONUN ÖZEL ŞARTINDA BÖLÜMLE İLİŞKİSİ OLMAYAN ‘GAZETECİLİK ALANINDA TEZLİ YÜKSEK LİSANS YAPMIŞ OLMAK’ İFADESİNİN YER ALMASI SONRASI ‘KİŞİYE ÖZEL İLAN’ İDDİALARINDAN DOLAYI İPTAL EDİLEN İLAN

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.