Valiliğin durdurduğu Nemrut Krater gölündeki inşaat yeniden başladı

Yayınlama: 14.10.2020
Düzenleme: 14.10.2020 23:09
6
A+
A-

Bitlis sınırları içerisinde yer alan Nemrut Dağı Krater Gölü ve Kalderası’na tuvalet ve sosyal tesis yapmak için başlatılan ve tepkiler üzerine valilik tarafından durdurulan inşaat, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından tekrar faaliyete geçirildi.

Nemrut Kalderası’nda geçen Ağustos ayında, ‘Tabiat Anıtı Çevre Düzenleme İşi’ adı altında başlatılan betonarme inşaatın yapımına yeniden başlandı. Uzmanlardan ve kamuoyundan gelen tepkiler sonucunda Bitlis Valiliği tarafından durdurulan inşaat, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün talimatıyla yeniden başlatıldı. İnşaatın yapıldığı bölge ‘Tabiat Anıtı’, ‘Turizm Alanı’, ‘1. Derece Doğal Sit Alanı’ ve ‘Ramsar Alanı’ (Uluslararası Öneme Sahip Sulak Alan) statüsünde bulunuyor. Uzmanların betonarme yerine ahşap ya da doğaya zarar vermeyecek farklı bir yapı tekniğiyle yapılması önerilerini dikkate almayan idarenin, projede hiçbir revize yapmadan aynı şekliyle uygulanması için müteahhit firmaya talimat verdiği öğrenildi.

Valiliğin durdurduğu çalışmanın yeniden başlatıldığı yönünde haber alan Bitlis Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sinan Aygül beraberinde ki gazetecilerle birlikte bölgeyi ziyaret etti. Kendilerine iletilen ihbar neticesinde olay yerine geldiklerini ifade eden Aygül, valilik kararıyla durdurulan çalışmaların yeniden başlatıldığını tespit ettiklerini dile getirerek, “Bizlerde konunun yakın takipçisiyiz. Bu nedenle de bu gün konuyu bizzat yerinde görmek amacıyla gazeteci arkadaşımızla buraya geldik. Gelen ihbarlarda iddia edildiği gibi tepkiler üzerine valilik tarafından durdurulan çalışma yeniden başlamış durumda. Bu noktada bizler görevimizi yerine getirerek ilgili kurum ve amirlerini konuyla ilgili bilgilendirdik. Bundan sonraki süreçte konunun yakın takipçisi olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Alanın UNESCO Küresel Jeopark Ağı’na dahil edilmesi için yapılan başvuru süreci ise devam ediyor.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.